EFT (Emotional Freedom Techniques), bolj znano kot tapkanje, je metoda, namenjena zmanjševanju stresa, obvladovanju čustvenih težav in iskanju notranjega ravnovesja. Metoda, ki jo je razvil ameriški inženir Gary Craig (1996), temelji na delu psihologa dr. Rogerja Callahana in združuje principe akupresure ter kognitivno-vedenjske terapije. Tapkanje po specifičnih točkah telesa (meridiani) pomaga sprostiti čustvene in fizične blokade, kar vodi do trajnih pozitivnih sprememb.
EFT se uporablja za širok spekter težav, kot so:
- Čustvene težave: strahovi, jeza, žalost, krivda, slaba samopodoba.
- Fizični simptomi: bolečine, motnje dihanja, alergije.
- Psihološke ovire: stres, depresija, anksioznost, težave v odnosih.
Ključni učinek tapkanja je zmanjšanje čustvenega naboja, povezanega z neprijetnimi dogodki, kar pogosto izboljša tako duševno kot telesno počutje.
Raziskave, ki podpirajo EFT
Ena najpomembnejših raziskav je delo dr. Dawsona Churcha, ki je leta 2012 izvedel študijo o vplivu tapkanja na ravni kortizola, hormona stresa. Rezultati so pokazali, da so udeleženci, ki so izvajali EFT, v eni uri dosegli znižanje ravni kortizola za kar 43 %. To je bistveno več kot pri kontrolni skupini, ki je bila deležna psihoedukacijskih predavanj (znižanje za 20 %), ali pri tistih, ki niso bili deležni nobene intervencije (zvišanje za 2 %). Ti izsledki kažejo, da EFT neposredno vpliva na zmanjševanje stresa na fiziološki ravni.
Raziskavo je leta 2019 ponovila dr. Peta Stapleton, priznana klinična psihologinja in raziskovalka na avstralski univerzi Bond. Dr. Stapletonova je raziskavo razširila na skupinsko tapkanje in dosegla podobne rezultate, kar dodatno potrjuje učinkovitost metode tudi v skupinskem okolju. Njeno delo je bilo objavljeno v APA Journal, ugledni strokovni reviji Ameriškega združenja psihologov (American Psychological Association), kar predstavlja veliko priznanje za EFT v akademskih in kliničnih krogih.
Strokovnjaki, ki podpirajo EFT
Dr. Stephen Porges, avtor teorije polivagalnega živca, poudarja pomen regulacije avtonomnega živčevja pri obvladovanju stresa in travm. EFT, ki z dotikanjem akupresurnih točk pomirja živčni sistem, je po njegovem mnenju obetavna metoda za spodbujanje varnega čustvenega stanja in zmanjševanje odziva na stres. Porges je EFT povezal z vagusnim živcem, ki ima ključno vlogo pri regulaciji telesnega ravnovesja in občutka varnosti.
Dr. Robert Scaer, avtor knjig “The Body Bears the Burden” in “The Trauma Spectrum”, prav tako prepoznava EFT kot pomembno orodje pri zdravljenju travm. Njegove raziskave poudarjajo, kako telo shranjuje spomine na travmatične dogodke ter kako je EFT učinkovit pri obravnavi teh “zamrznjenih” telesnih odzivov, ki ovirajo posameznikovo čustveno in fizično dobrobit.
Dr. Candace Pert, znanstvenica in pionirka na področju psihonevroimunologije, je s svojimi raziskavami o nevropeptidnih receptorjih dokazala neposredno povezavo med čustvi in imunskim sistemom. Njena odkritja so podprla uporabo EFT kot metode, ki nevtralizira stresna čustva, zmanjšuje napetost in spodbuja celostno zdravje.
Zakaj je EFT učinkovit v psihoterapiji in svetovanju?
EFT predstavlja učinkovito orodje, ki dopolnjuje tradicionalne psihoterapevtske pristope, še posebej tam, kjer z ustaljenimi metodami ne dosežemo želenih učinkov. Na podlagi raziskav in izkušenj EFT deluje na:
- Stres in kortizol: raziskave kažejo, da tapkanje v eni uri zmanjša raven kortizola za kar 43 %, kar potrjuje njegovo izjemno učinkovitost pri zmanjševanju stresa.
- Avtonomno živčevje: EFT pomirja avtonomno živčevje, vključno z vagusnim živcem, kar pomaga vzpostaviti notranje ravnovesje in zmanjšati prekomerne stresne odzive.
- Psihosomatski vplivi: s sproščanjem čustvenih napetosti EFT krepi imunski sistem in spodbuja telesno ter duševno zdravje.
EFT metoda temelji na energijski psihologiji, ki vključuje telesne, čustvene in miselne vidike ter ponuja celosten pristop k premagovanju stresa, travm in življenjskih izzivov.
Vsebine in potek izobraževanja
Izobraževanje je zasnovano v treh sklopih, ki ponujajo poglobljeno razumevanje in praktično izkušnjo EFT metode. Za prvi in drugi del prejmete skrbno pripravljene izročke, ki vam bodo pomagali tudi pri delu s klienti.
V prvem delu boste spoznali temeljne principe EFT in delovanje energijskega sistema telesa. Naučili se boste osnovnega recepta za tapkanje ter različnih pristopov, ki jih metoda ponuja – tapkanje diha, vsakodnevnih izzivov in težav, neprijetnih spominov, pobližje si bomo pogledali, kako uporabiti tapkanje za določen strah ali fobijo. Udeležba na prvem delu izobraževanja je pogoj za pristop k drugemu delu.
V drugem delu bo izobraževanje osredotočeno na poglobljeno praktično delo, kjer se bodo prepletali trije načini učenja: skupinsko tapkanje, demonstracija z razlago in delo v trojicah s spremljajočo razpravo o pridobljenih spoznanjih. Udeleženci bodo podrobno spoznali ključne elemente metode EFT, vključno z obravnavo čustvene napetosti, podzavestnih uporov, bolečih spominov in poglobljene uporabe pristopa “Zavrti si film”. Ob zaključku drugega dela bodo udeleženci pridobili certifikat prve stopnje po predmetniku EFT International.
Mesec dni kasneje bo sledilo dvourno online srečanje za kontemplacijo naučenega, čas za morebitna vprašanja, refleksijo in dodatne predloge za nadaljnje delo.
Izobraževanje je zasnovano kot kombinacija teoretičnih vsebin in izkustvenega dela z refleksijo.
O izvajalkah
Tjaša Šapla Troha je po izobrazbi diplomirana medicinska sestra, trenutno tudi specializantka psihoterapevtske smeri Logoterapija in že več let akreditirana EFT izvajalka 2. stopnje po predmetniku EFT International. Dela z najranljivejšimi posamezniki (odvisniki od prepovedanih drog in brezdomci), kjer pridoma uporablja svoja znanja. Z metodo EFT se je spoznala v času pisanja diplomske naloge z naslovom Proces žalovanja po ugotovitvi smrti ploda v času nosečnosti, za katero je zaradi velike uporabne vrednosti prejela nagrado. Metoda jo je povsem prevzela, saj je prišla do hitrega in trajnega olajšanja, ko je povsem odpravila nekaj travmatičnih spominov. Aktivno je sodelovala že na štirih Vseslovenskih dnevih za tapkanje. Tjaša bo vodila prvi in kontemplacijski del izobraževanja.
Pika Rajnar, po izobrazbi profesorica matematike, je pred 18. leti v slovenski prostor vpeljala v tujini že dobro poznano in uveljavljeno metodo tapkanja, tehniko čustvenega sproščanja. Je certificirana izvajalka in učiteljica metode EFT vse od leta 2009. Zlepa ne verjame, česar ne preizkusi, kar je veljalo tudi za EFT metodo. Pika je dvakrat predavala na mednarodnem EFT Masterclassu v Angliji, vsako leto spomladi organizira Vseslovenski dan za tapkanje, bila je tudi nominirana za Žensko leta. Leta 2013 je organizirala izid prve zbirke resničnih zgodb Kako je EFT spremenil moje življenje … in lahko tudi vaše, leta 2017 pa izid drugega dela. Je vodilna strokovnjakinja na področju EFT pri nas. Pika bo vodila drugi del izobraževanja.
POTEK IZOBRAŽEVANJA
- Datum in čas:
- 1. del: sobota, 25. 1. 2025, od 10h do 16h, online (z vmesnimi krajšimi in enim daljšim odmorom)
- 2. del: nedelja, 26. 1. 2025, od 10h do 19h, v živo v Ljubljani (z vmesnimi krajšimi in enim daljšim odmorom)
- kontemplacijsko srečanje: ponedeljek, 24. 2. 2025, od 18h do 20h, online
- Lokacija za drugi del: Hotel Union, Ljubljana
Komu je izobraževanje namenjeno? Izobraževanje je namenjeno strokovnjakom in študentom na področju psihosocialnega svetovanja, socialnega dela, psihoterapije, psihologije in drugih poklicev pomoči.
KOTIZACIJA: 320 € (v ceno je vključeno gradivo izvajalk in certifikat prve stopnje po predmetniku EFT International).
PRIJAVE: prijave so možne do 17. 1. 2025 prek prijavnice tukaj. Skenirano prijavnico pošljite na info@kips.si. Maksimalno število udeležencev je 8.
Za več informacij smo vam na voljo na e-naslovu info@kips.si in na telefonski številki 068 686 288.