Vabljeni na izobraževanje o uporabi likovne terapije v procesu psihoterapije in psihosocialnega svetovanja ter k vpeljavi programa Ustvari, izrazi, sprosti v svoje delo s klienti oz. pacienti.
Umetnost je univerzalni jezik glede na to, da človek misli s podobami. Zdravilna moč umetnosti se skriva v njeni sposobnosti izražanja brez potrebe po artikulaciji. Tako komunicira neposredno s čustvi, ki presegajo stanje zavesti, in nagovarja človeka kot celostno bitje. Likovna terapija ponuja priložnosti za subtilno zaznavo blokad in preoblikovanje starih vedenjskih vzorcev ter misli. V likovno ustvarjanje je vpetih vseh pet čutil in tako je ustvarjalec med ustvarjanjem spontano in naravno zavestno prisoten. Likovna terapija se prilagaja potrebam posameznika in mu pomaga na različne načine, odvisno od njegovega stanja in ciljev.
V KATERIH PRIMERIH JE LIKOVNA TERAPIJA ODLIČNO ORODJE V PROCESU NUDENJA POMOČI?
Umetnost se lahko uporablja kot podpora za opolnomočenje ljudi, iskanje potencialov v človeku, krepitev samozavesti, zavedanja sebe in svojih dosežkov, omogoča tudi psihološko in socialno transformacijo. Likovna terapija je odlično orodje za pomoč pri otežkočenem izražanju čustev, predelovanju travm, lajšanju depresije in tesnobe, notranjih napetosti ter stresa. Umetnost omogoča telesno izražanje, kar krepi povezavo med umom in telesom. To lahko pomaga pri obvladovanju psihosomatskih težav. Likovna terapija spodbuja kreativnost in domišljijo, kar pripomore k iskanju novih perspektiv in rešitev za težave. Umetniški proces omogoča raziskovanje globljih plasti zavesti, kjer posameznik lahko pride v stik z nezavednimi mislimi in čustvi, kar omogoča njihovo lažjo predelavo.
KAJ VAS TEKOM IZOBRAŽEVALNEGA PROGRAMA ČAKA?
- Spoznali boste moč likovne terapije pri raziskovanju občutkov, odkrivanju odnosa do sveta in preteklosti ter pri spoznavanju notranjega kritika.
- Spoznali boste vlogo strokovnjaka v ustvarjalnem procesu.
- Naučili se boste praktične uporabe umetniških tehnik, kot so preprosto risanje, slikanje in kiparjenje, ki jih boste lahko neposredno aplicirali v vašo terapevtsko/svetovalno prakso.
- Za material na izkustvenih delavnicah bo poskrbljeno. Primerno je, da pridete v oblačilih, ki se lahko tudi umažejo. Predznanje slikanja in risanja ni potrebno.
KOMU JE IZOBRAŽEVANJE NAMENJENO?
Izobraževanje je namenjeno psihoterapevtom, psihosocialnim svetovalcem, psihologom, zdravstvenim in socialnim delavcem ter študentom omenjenih smeri, ki imate željo v svoje delo vnesti koncepte likovne terapije z namenom razbremenitve, opolnomočenja ali podpore ljudem pri osebni rasti. Prav tako v program vabljeni vsi, ki menite, da bi vam vaje likovne terapije osebno doprinesle k boljšemu počutju in razumevanju sebe.
O PREDAVATELJICI:
Anita Pertoci je diplomantka psihosocialne pomoči s specialnimi znanji iz likovne terapije. Svojo kariero je začela kot modna oblikovalka in kasneje ilustratorka. Nekaj časa je delala kot oblikovalka v Münchnu, kjer se je seznanila z likovno terapijo. Na Inštitutu za umetnostno terapijo APAKT München je obiskovala seminarja Psihodinamična likovna terapija in Kreativni treningi. Umetnost redno vključuje v svoje psihosocialno delo. Na podlagi njenih raziskovanj ter izkušenj s tega področja trenutno nastaja njeno magistrsko delo na temo likovne terapije ter žalovanja pri otrocih z vedenjskimi in čustvenimi težavami.
Anita aktivno izvaja likovno terapijo za odrasle na izmenjavah Erasmus programov v angleškem jeziku. Vsako poletje na kreativnih poletnih taborih zbere okrog 60 osnovnošolskih otrok iz Pomurja in z njizmi dela na spontanem izražanju skozi slikanje in ustvarjanje. Organizira delavnice za odrasle posameznike, ki si želijo dela na sebi preko likovnega izražanja. Delavnice izvaja v živo in on-line.
POTEK IZOBRAŽEVANJA:
Program se bo izvajal tri sobote in sicer na naslednje datume: 21. 12. 2024, 04. 1. 2025 in 18. 1. 2025 (od 9:00 do 13:30).
Teme po izobraževalnih dnevih:
1. dan:
Teoretični del: Likovna terapija in njene značilnosti
Izkustvena delavnica: Slikanje kot terapija – spoznavam svoja čustva
2. dan:
Teoretični del: Vloga strokovnjaka pri likovni terapiji
Izkustvena delavnica: Ustvarjanje mask – odkrivam svoj odnos do sveta
3. dan:
Teoretični del: Potrebe po likovni terapiji v psihosocialnem svetovanju in psihoterapiji
Izkustvena delavnica: Čuječe slikanje – raziskujem odnos do svoje preteklosti
LOKACIJA IZOBRAŽEVANJA: Brezovica pri Ljubljani.
KOTIZACIJA: 290 eur.
Članom KIPS je na voljo članski popust. Udeleženci prejmejo izročke iz teoretičnega dela, material za izkustvene delavnice in potrdilo o udeležbi. Domov odnesejo svoje izdelke.
PRIJAVE:
Prijave so možne do 13. 12. 2024 prek prijavnice tukaj. Skenirano prijavnico pošljite na info@kips.si. Število udeležencev je omejeno.
Pridružite se nam na ustvarjalni poti in odkrijte, kako lahko umetnost vpeljete v svoje delo s klienti oz. pacienti ali v zasebno življenje. Spoznajte odlično prakso likovne terapije kot obliko pomoči pri spopadanju z raznolikimi izzivi, za dosego sprostitve ter krepitev notranje moči.
Za več informacij smo vam na voljo na e-naslovu info@kips.si in na telefonski številki 068 686 288.